SIF  Sadarbības tilts, apvienojot resursus - STARts

Īstenošanas laiks 01.04.2024. – 15.10.2024.

Projekta mērķis

Veicināt Ludzas novada iedzīvotāju aktīvu pilsonisko līdzdalību, veidot ciešākas starpkulturālās attiecības un sadarbību starp novada iedzīvotājiem un NVO, kā arī sekmēt iedzīvotāju piederības sajūtu kopienai.

Projekta mērķa grupa

Projekta tiešā mērķa grupa: Ludzas novada iedzīvotāji – jaunieši un pieaugušie, dažādu tautību un etnisko grupu pārstāvji, Ludzas novada NVO pārstāvji.

Projekta netiešā mērķa grupa: Ludzas un citu novada iedzīvotāji, kuri netiek tieši iesaistīti projekta aktivitātēs (dalībnieku ģimenes locekļi, draugi, darba kolēģi), tomēr iegūs informāciju par projekta mērķiem, norisi un plānotajiem sasniedzamajiem rezultātiem. Sociālo tīklu lietotāji un plašākā sabiedrība, kuri sasniegti caur biedrības KIRA sociālajiem tīkliem (Facebook.com un kira.lv).

Projekta galvenās aktivitātes

  1. NVO un iedzīvotāju savstarpējās sadarbības stiprināšanas projekta “Sadarbības tilts, apvienojot resursus - STARts” atklāšanas pasākums.
  2. Domu un Dobju talka Ludzas pilsētas skvērā.
  3. NVO saliedētības pasākums kopā ar biedrību “Kūzuls” - “Pa Salnavas takām”.
  4. Starpkultūru pasākums - “Garšas un Tradīcijas”.
  5. Komunikācijas izglītojošie semināri – praktikumi.
  6. Projekta STARts noslēguma pasākums - “Rudens talka Runtortas muižas parkā” un preses konference.

Sagaidāmie projekta rezultāti 

Uzstādīta “Līdzdalības tāfele” lai dalītos ar novada iedzīvotāju viedokli, idejām un veicinātu iedzīvotāju aktīvu pilsonisko līdzdalību. Tiks sakoptas iedzīvotājiem un NVO pārstāvjiem nozīmīgas vietas Ludzas novadā (Ludzas pilsētas skvērs, Salnavas pagasta centrs un Runtortas muižas parks), paaugstināta vismaz 25 Ludzas novada iedzīvotāju kapacitāte komunikācijas jomā, jaunu biedru un brīvprātīgo piesaiste Ludzas novada

NVO sektoram. Stiprināta Ludzas novada NVO un iedzīvotāju sadarbība un kopienas pilsoniskā apziņa. Ar reģionālo masu mediju starpniecību plašāka sabiedrība tiks informēta par projektā sasniegtajiem rezultātiem, tiks diskutēts par projekta pozitīvo ietekmi uz Ludzas novada kopienu. Apkopotie dalībnieku viedokļi par izvirzītajām problēmām tiks ņemti vērā NVO KIRA turpmākās rīcībpolitikas veidošanā un lēmumu pieņemšanā.

Projekta STARts atklāšanas pasākumā – 17 biedrības

Natālija Losāne, informēja par projekta STARts mērķi un plānotajām aktivitātēm, Eleonora Obrumāne informēja par Providus pētījuma rezultātiem, kas raksturo NVO situāciju Latgalē.

Konferences vadību uzņēmās moderators Vilis Brūveris - moderators un diskusiju vadītājs, kas visus pozitīvā noskaņā rosināja uz aktīvu radošu darbu. Pēc iepazīšanās ar biedrību darbības jomām strādājām grupās, izsakot savus priekšlikumus par iedzīvotāju aktīvāku iesaistīšanu biedrību darbā, jauniešu motivēšanu, brīvprātīgo darba aktivizēšanu, sadarbības iespējām ar pašvaldību, savstarpējo sadarbību kopīgos projektos.

Ilona Igovena informēja par pieejamo pašvaldības atbalstu.

Pasākums izvērtās konstruktīvs , vērtīgs – labs starts jaunajam projektam, ceram, ka arī turpmākai NVO sadarbībai.

Aktivitāte notika projekta STARts ietvaros. Projekts īstenots Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” Sabiedrības integrācijas fonda 2024. gadam finansējuma ietvaros.

Lai pilsētas skvērs atdzīvojas
Hortenziju un ideju talka pilsētas skvērā

Turpinot projekta Sabiedrības Integrācijas fonda finansētā projekta STARts (Sadarbības tilts, apvienojot resursus) aktivitātes, biedrība KIRA  27. maijā rīkoja labiekārtošanas talku Ludzas pilsētas skvērā. Aktivitātes mērķis bija ne tikai padarīt vienu mūsu pilsētas stūrīti skaistāku , bet arī popularizēt brīvprātīgo darbu.  Mēs turpinājām  NVO  “Teātris azotē” pagājušajā gadā  iedibināto Domu un  dobju talkas ideju  patriotisma mēnesī  vienot kopienas iedzīvotājus darbā, uzklausīt  ieteikumus  par pilsētvides sakārtošanu.

Tā kā mums ir aktuāla brīvprātīgā darba popularizēšana un iedzīvināšana Ludzā, tika izveidota anketa par brīvprātīgā darba izpratni un iespējām.  Talcinieki aizpildīja anketu, bet arī pārējiem ir iespēja to izdarīt. Par projekta līdzekļiem ir iegādāta tā saucamā “Līdzdalības tāfele”, kurā regulāri tiks mainīta aktuālā informācija ne tikai par projekta aktivitātēm, bet arī par citiem biedrības KIRA un BJC pasākumiem.  Informācija tiks atjaunota, aktualizējot kopienas svarīgākās problēmas un aicinot iedzīvotājus izteikt savu viedokli. Tāfele atradīsies skvērā vai arī pie biedrības KIRA biroja.  “Līdzdalības tāfeles” informācija tiks publicēta arī biedrības mājaslapā.

Jau talkas dienā jaunieši izteica savas domas par to, kādu viņi gribētu redzēt šo skvēru nākotnē. Vairāki ierosinājumi bija interesanti un vērā ņemami.

Līdz ar to, labiekārtojot skvēru, mēs vēlamies  padarīt to ,,dzīvāku”, lai te būtu vieta apspriest  jaunas idejas, rīkot radošās darbnīcas. Skvērs taču atrodas iepretī  Ludzas BJC un biedrības KIRA biroja telpām. Iespējams, nākampavasar šīs pilsētas stūrītis iegūs vēl kādu jaunu vaibstu.

Aktivitāte notika projekta STARts ietvaros. Projekts īstenots Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” Sabiedrības integrācijas fonda 2024. gadam finansējuma ietvaros.

Starpkultūru pasākums - Garšas un Tradīcijas

Jau agri no rīta Lielajā Latgaļu tirgu Ludzas pilskalnā tika uzstādīta informatīvā telts ar reprezentatīvajiem materiāliem par projekta īstenotajām un plānotajām aktivitātēm. Biedrības KIRA pārstāvji kopā ar sadarbības partneriem (NVO dalībnieki, brīvprātīgie) un ukraiņiem kuri jau trešo gadu dzīvo Ludzā iepazīstināja ar ēdienu gatavošanas nacionālajām tradīcijām, veidoja padziļinātu izpratni par kultūras atšķirībām, tādā veidā sekmējot efektīvu komunikāciju. Caur kopīgu nacionālo ēdienu pagatavošanu veidojas ciešākā starpkulturālās attiecības un sadarbība.

Alina ar ģimeni pirms kara dzīvoja netālu no Harkovas. Bija patīkami klausīties ukraiņu valodā, kad viņa kopā ar vīru sagatavoja boršča sastāvdaļas. – Biju satraukta, jo parasti gatavoju tikai ģimenei, bet te jāpabaro vairāki desmiti cilvēku. Tā ir liela atbildība – iepazīstināt ar savas tautas virtuvi. Priecājos, ka cilvēkiem garšoja, visiem bija labs noskaņojums – skaisti svētki,- atzina Alina. Kad pirmais vārījums bija apēsts, turpat uz vietas jau iepriekš izvārītā buljonā tika vārīta otra boršča porcija. Svaigā gaisā visiem bija laba apetīte un arī biezpienmaizes “pazuda” lielā ātrumā.

Šai Ludzas novada starpkultūru pasākumā ”Garšas un tradīcijas”, tika vākti arī ziedojumi kopīgai ukraiņu un mūsu vietējo bērnu ekskursijai uz Maizes muzeju Aglonā. Saziedoti 233 eiro! Paldies visiem atbalstītājiem! Ekskursija notiks šovasar.

Pasākuma laikā plašākai sabiedrībai tika popularizēta biedrības KIRA darbība un projekts STARts, kā arī ir uzsākta kārtēja iedzīvotāju interaktīvā tiešsaistes aptauja, lai apzinātu kopienas viedokli par starpkultūru pasākumu pieejamību un kvalitāti novadā.


Aktivitāte notika projekta STARts ietvaros. Projekts īstenots Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” Sabiedrības integrācijas fonda 2024. gadam finansējuma ietvaros.

Salnavas Kūzula darbība iedvesmo

Saliedētības pasākums Pa Salnavas takām izvērtās sirsnīgs, saturīgs un izzinošs, jo no Kūzula ir ko mācīties. Biedrība reģistrēta jau 2006. gada sākumā un jau drīz varēs svinēt 20 gadu jubileju. Pa šo laiku realizēti ļoti daudzi projekti, kas saistīti ar latgaliešu kultūras pasākumu popularizēšanu, vides sakārtošanu, sabiedrības aktīvu iesaistīšanu pagasta dzīvē. Salnavā vairs nav skolas, tomēr kultūras dzīve nav apsīkusi un jaunieši darbojas Kultūras nama amatierkolektīvos. Arī Kūzula darbība cieši saistīta Kultūras nama aktivitātēm. Protams, biedrības panākumu atslēga ir tās dalībnieki – kodols, kura sastāvā ir uzņēmīgas, aizrautīgas un talantīgas sievietes. Varam no viņām mācīties uzdrīkstēšanos uzņemties vērienīgus darbus. Anna Danča izveda mūs nelielā ekskursijā pa Salnavas centra takām un iepazīstināja ar ciema vēsturi. Daudzviet sakoptajā teritorijā apstājāmies, lai novērtētu biedrības realizēto projektu darba augļus.


Interesanta un garšīga bija ciemošanās pie mājražotājas Tatjanas Ločmeles, kur vēlreiz pārliecinājāmies, cik daudz spēj paveikt strādīgi un droši cilvēki. Latgales viesmīlība šajās mājās ir roku rokā ar mūsdienīgu interjeru, izsmalcinātu apkalpošanu un, protams, izcili garšīgu ēdienu. Strādā visa ģimene, nebaidās iesaistīties projektos, atbalsta cits cita idejas.

Bijām atvedušas līdzi hortenziju stādus, ko visas kopā iestādījām pie brīvdabas estrādes. Cerams, ka nākotnē ziedi priecēs salnaviešus. Abu biedrību darbībā ir daudz kopīgā, galvenais- aktīvi iesaistīties savas pašvaldības dzīvē un rosināt arī pārējos iedzīvotājus būt pilsoniski aktīviem.

Paldies biedrībai Kūzuls par viesmīlīgo uzņemšanos un dalīšanos pieredzē.

Aktivitāte notika projekta STARts ietvaros. Projekts īstenots Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” Sabiedrības integrācijas fonda 2024. gadam finansējuma ietvaros.

Attīstām komunikācijas prasmes

Biedrības, jaunatnes organizācija,  KIRA 26. un 27. septembrī organizēja projekta STARts  5. aktivitāti - “Komunikācijas izglītojošais seminārs – praktikums “. Nodarbības vadīja Māris Resnis - komandu veidošanas un attīstības treneris, izaugsmes programmu vadītājs, arī pieredzes bagāts piedzīvojumu instruktors. Māris ir viens no pazīstamākajiem organizācijas “Lūzumpunkts” apmācību vadītājiem.

Šoreiz apmācības tika veltītas komunikācijas prasmju veidošanai. Piedalījās gan jaunieši no Ludzas pilsētas vidusskolas, gan pedagoģiskie darbinieki, gan  uzņēmēji, jo komunikācijas prasmes ir nepieciešamas visiem.

M. Resnis vadītājs uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi izvēlēties atbilstošu komunikācijas veidu. Mēs esam ļoti atšķirīgi, arī informāciju neuztveram vienādi. Lai sadarbība izveidotos veiksmīga, ir jāzina, pie kāda tipa cilvēkiem pieder saziņas biedrs.  Piemēram, e pasta vēstulē vieni vieglāk uztver īsu un konkrētu vēstījumu, citiem nepieciešams izvērsts un detalizēts apraksts.

Apmācību laikā darbojāmies pāros, grupās, praktiski pārbaudot, kā spējam sazināties un saprasties, pētījām savas prasmes. 

Protams, jāatceras, ka jebkurā saziņā jāizturas ar cieņu, ievērojot elementāros etiķetes noteikumus. Neaizmirsīsim atbildēt e saziņā, pasakot, vai ziņa saņemta un saprasta. Tam nevajag daudz laika. 

Nodarbības bija saistošas un lika domāt, pirmkārt, par savu komunikācijas veidu. Moderatora Māra personība un prasme saistīt uzmanību, radīt draudzīgu, rosinošu gaisotni, padarīja praktikumu ne tikai vērtīgu, bet arī interesantu.

Aktivitāte notika projekta STARts ietvaros. Projekts īstenots Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” Sabiedrības integrācijas fonda 2024. gadam finansējuma ietvaros.

Projekta STARts noslēguma pasākums – kopīga talka

Projekts STARts  tuvojas izskaņai. 14. oktobrī Runtortas muižas parkā notika Rudens talka. Sakopšanas talka šai parkā  jau ir  tradicionāls biedrības KIRA pasākums. Šoreiz tajā piedalījās dažādu paaudžu brīvprātīgie. Atsaucās vairāku biedrību pārstāvji: Līdzdalībai nav vecuma, Nerium, Lietussargs, Teātris azotē, Ludzas rajona partnerība, “RIK” u.c.

Iesākot darbu, ieskatījāmies bagātajā Runtortas vēsturē, kad te bija gan muiža, gan skola mazturīgajiem, gan lauksaimniecības, gan astoņgadīgā skola. Starpkaru periodā skolā darbojās mazpulks, bet lauksaimniecības skolas praktiskajai darbībai bija atvēlēti 50 ha zemes. Diemžēl pagātnes liecinieki vairs ir tikai koki. Iepriekšējā projekta laikā tika atklāti un iezīmēti vairāki dižkoki. Tieši zem varenākā koka -ozola- notika galvenās talkas aktivitātes. Tika novākti krūmāji, savākti atkritumi, sakopta taciņa un ieeja parkā, grupa jauniešu pārmērīja dižkokus un iepazina to vērtību dabas daudzveidībā, vēl viena grupiņa pārvērta nokritušās rudens lapas krāšņās rozēs. Talkā iesaistījās BJC dalībnieki un no parkā pieejamajiem dabas materiāliem uzbūvēja kukaiņu māju.   

Neformālās sarunās NVO pārstāvji apsprieda aktuālākos notikumus. Talkas noslēgumā parkā skanēja akordeons - Karīna Demko Seņkāne un kopā dziedātās dziesmas, iederējās arī kustību rotaļas, kurās iesaistījās gan bērni, gan pieaugušie. Tradicionāli talkas dalībnieki tiek pacienāti. Šoreiz  piedāvājumā garšīga zupa un tēja ar pīrāgiem.

Secinājums – kopīga darbošanās vieno.

Aktivitāte notika projekta STARts ietvaros. Projekts īstenots Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonds” Sabiedrības integrācijas fonda 2024. gadam finansējuma ietvaros.