Erasmus+ The Cycle of Change

Īstenošanas laiks 19.08.2022. – 31.03.2024.

Projekta mērķa grupa:

Projekta tiešā mērķa grupa: Ludzas novada iedzīvotāji – jaunieši un pieaugušie, dažādu tautību un etnisko grupu pārstāvji, Ludzas novada NVO pārstāvji.

Mērķa grupa tiks apzināta, sadarbojoties ar Ludzas novada pagastu pārvaldēm, izglītības iestādēm un NVO sektoru – “Teātris azotē”, JK “Lietussargs” un “Līdzdalībai nav vecuma” (Ludza), “Utroja” (Kārsavas novada krievu kultūras biedrība), “Kūzuls” (Salnava) un “Latvijas Poļu Savienības Ludzas nodaļa”. Biedrība KIRA aktīvi sadarbojas ar NVO sektoru, ir pieredze kultūras un izglītojošu pasākumu rīkošanā.

Projekta netiešā mērķa grupa: Ludzas un citu novada iedzīvotāji, kuri netiek tieši iesaistīti projekta aktivitātēs (dalībnieku ģimenes locekļi, draugi, darba kolēģi), tomēr iegūs informāciju par projekta mērķiem, norisi un plānotajiem sasniedzamajiem rezultātiem. Sociālo tīklu lietotāji un plašākā sabiedrība, kuri sasniegti caur biedrības KIRA sociālajiem tīkliem (Facebook.com un kira.lv).

Projekta galvenās aktivitātes:

  1. NVO un iedzīvotāju savstarpējās sadarbības stiprināšanas projekta “Sadarbības tilts, apvienojot resursus - STARts” atklāšanas pasākums.
  2. Domu un Dobju talka Ludzas pilsētas skvērā.
  3. NVO saliedētības pasākums kopā ar biedrību “Kūzuls” - “Pa Salnavas takām”.
  4. Starpkultūru pasākums - “Garšas un Tradīcijas”.
  5. Komunikācijas izglītojošie semināri – praktikumi.
  6. Projekta STARts noslēguma pasākums - “Rudens talka Runtortas muižas parkā” un preses konference.

Sagaidāmie projekta rezultāti

Uzstādīta “Līdzdalības tāfele” lai dalītos ar novada iedzīvotāju viedokli, idejām un veicinātu iedzīvotāju aktīvu pilsonisko līdzdalību. Tiks sakoptas iedzīvotājiem un NVO pārstāvjiem nozīmīgas vietas Ludzas novadā (Ludzas pilsētas skvērs, Salnavas pagasta centrs un Runtortas muižas parks), paaugstināta vismaz 25 Ludzas novada iedzīvotāju kapacitāte komunikācijas jomā, jaunu biedru un brīvprātīgo piesaiste Ludzas novada NVO sektoram. Stiprināta Ludzas novada NVO un iedzīvotāju sadarbība un kopienas pilsoniskā apziņa. Ar reģionālo masu mediju starpniecību plašāka sabiedrība tiks informēta par projektā sasniegtajiem rezultātiem, tiks diskutēts par projekta pozitīvo ietekmi uz Ludzas novada kopienu. Apkopotie dalībnieku viedokļi par izvirzītajām problēmām tiks ņemti vērā NVO KIRA turpmākās rīcībpolitikas veidošanā un lēmumu pieņemšanā.

Projekta mērķis

Veicināt Ludzas novada iedzīvotāju aktīvu pilsonisko līdzdalību, veidot ciešākas starpkulturālās attiecības un sadarbību starp novada iedzīvotājiem un NVO, kā arī sekmēt iedzīvotāju piederības sajūtu kopienai.

Projekta apraksts

Projekta galvenais mērķis ir attīstīt un stiprināt dabai draudzīgu domāšanas veidu.

Projekta laikā vēlamies uzlabot jauniešu attieksmi un izpratni par klimata krīzes situācijas nopietnību, apgūt praktiskas metodes individuālai atkritumu pārstrādei.

Jauniešiem projekta laikā būs iespēja iesaistīties rezultātu izplatīšanas aktivitātēs, tādā veidā veicinot sabiedrības izpratni par atkritumu pārstrādes nozīmi.

Aktivitātes

Projekta The Cycle of Change laikā notiks praktiskās darbnīcas, lai dalībnieki varētu mācīties darot un apgūt jaunas zināšanas un prasmes.

Neformālas prezentācijas, lai veicinātu izpratni par vides apziņu. Pasākuma laikā dalībniekiem būs iespēja ne tikai uzzināt par dabai draudzīgiem domāšanas īstenošanas veidiem, bet arī izplatīt projekta rezultātus vides apziņas veicināšanai.

Rezultāti

Plānojam uzlabot jauniešu attieksmi personīgajā un grupu līmenī. Izplatot rezultātus veicināt sabiedrības un pašvaldību izprati par videi draudzīgas domāšanas nozīmību, kā arī veicināt videi draudzīgākas politikas veidošanu. Tāpat mēs plānojam ne tikai izglītot dalībniekus, bet arī attīstīt jauniešu kompetences.

Youthpass

Projekta mentores Aijas Vanagas vadībā jauniešiem bija iespēja piedalīties komandas saliedēšanas aktivitātēs, izstrādāt radošas un oriģinālas idejas par atkritumu otrreizēju pārstrādi, kā arī uzzināt vairāk par Youthpass iespējām.

Labās prakse piemēri

Jaunieši dalījās pieredzē un ar labās prakses piemēriem par atkritumu pārstrādes procesu gan Ludzas novada pašvaldībā (Latvijā) , gan Cento pašvaldībā (Itālijā). Ludzas novada jaunatnes lietu speciāliste Ruslana Žorža novadīja Questu - The Cycle of Waste in municipality of Ludza. Umberto Amoroso un Valentina Rebecchi kopā ar Itālijas komandas pārstāvjiem bija sagatavojuši izglītojošas prezentācijas.

Radošās darbīcas

Projekta laikā jaunieši piedalījās praktiskajā darbnīcā – Reduce, Reuse, Recycle Ludzas novada Bērnu un jauniešu centra pedagoģes Intas Strodes vadībā. Darbnīcas laikā jaunieši darbojās praktiski un no plastmasas atkritumiem radīja mākslu.

Mācību ekskursijas

Jaunieši devās izglītojošā ekskursijā uz SIA Ludzas Apsaimniekotājs ūdens attīrīšanas iekārtām, lai padziļinātu izpratni par ūdens attīrīšanas procesu un veicinātu dabai draudzīgas domāšanas attīstību. Kā arī izglītojošā ekskursijā uz Daugavpils Inovāciju centru un izpildīja dažādus interaktīvus uzdevumus, lai vērstu uzmanību par dabas resursu pārdomātu izmantošanu, piesārņojuma mazināšanu, atjaunojamo dabas resursu izmantošanas iespējām, zaļās enerģijas izmantošanu, vides ietekmi uz cilvēku veselību.

Vides spēle - atkritumu sadalīšanās laiks

SIA “ALAAS”  pārstāvji Edīte Čepule un Jurijs Petkevičs kopā ar projekta dalībniekiem izspēlēja vides spēli “Atkritumu sadalīšanās laiks ” un stāstīja par atkritumu sadalīšanās procesu, kā arī mudināja domāt kā katra cilvēka rīcība ietekmē līdzcilvēkus un dabas procesus.

Dabai draudzīgs transports un sporta aktivitātes

Brīvajā laikā jaunieši aktīvi piedalījās sporta aktivitātēs.

Ludzas pilsētas iepazīšana

Ludzas novada jauniete Viola Ivanova projekta dalībniekus iepazīstināja ar Ludzas novada skaistākajām un ievērojamākajām vietām, kopā dodoties ekskursijā pa Ludzas pilsētu.

Starpkultūru vakari

Jaunieši iepazina citas kultūras, dalījās tradīcijās - dejoja, dziedāja nacionālās dejas.

EKO Erudīcijas spēle

Ludzas novada jaunatnes lietu speciāliste Endija Medvecka izspēlēja EKO Erudīcijas spēli, kuras laikā jauniešiem bija jāatbild uz 50 ar vides ilgtspēju saistītiem jautājumiem.

Projekta rezultātu izplatīšana

12.08. Ludzas pilsētas svētku laikā projekta dalībnieki dalījās ar savu paveikto un mudināja svētku apmeklētājus aizdomāties par vides ilgtspējīgas attīstības jautājumiem piedāvājot piedalīties dažādas pašu izstrādātas aktivitātes.