Līdzdarbojamies un pičojam kopā ar Vili Brūveri
Klausījāmies, mācījāmies, sadarbojāmies, pičojām, priecājāmies – to visu darījām moderatora Viļa Brūvera vadītajās neformālajās apmācībās “Ideju gravitāte”. Nodarbības notika 21. martā, piedalījās grupa aktīvu jauniešu no Kārsavas, Zilupes, Ludzas, kā arī dažādu vecumu pieaugušie no biedrības “KIRA”.
Kāpēc tāda nodarbība bija vajadzīga? Ko no tās gaidījām?
Gribējām iedvesmoties, gūt jaunas idejas, uzklausīt viedokļus un mācīties, kā veiksmīgāk savas un NVO ieceres realizēt .
Kā mēs darbojāmies?
Nodarbība bija sadalīta divās daļās: Līdzdalība un Pičošana jeb prasme savu ideju, produktu, organizāciju saprotami un pārliecinoši prezentēt dažās (3) minūtēs. Bija stāstījums, pāru, grupu darbs, prezentācija, kopīgas kustību pauzes, domu apmaiņa.
Līzdalība
Runājot par līdzdalību , iespaidīgs bija diskusijas vadītāja citētais apgalvojums, ka vietā, kur mīt 1000, iedzīvotāju notikumus var mainīt viens cilvēks.
Šī tēze apgāž vispārpieņemto sevi attaisnojošo pieņēmumu: - Nu ko tad es! Es neko nevaru ietekmēt! Līdzdalība jau ir process, kurā mēs visi esam saistīti. Ja es ko daru, citi arī reaģē. Katrs kaut ko maina kopējā bildē. Noskaidrojām četras līdzdalības šķautnes: ekonomiskā, politiskā, kultūras un sociālā. Strādājot pāros, atklājām, ka paši visvairāk darbojamies kultūras dimensijā (dziedam, dejojam, spēlējam teātri). Šai ziņā iekļaujamies kopējā Latvijas ainā, kur šī līdzdalības šķautne ir īpaši attīstīta. Savukārt NVO, kopienu darbība, rīkojot talkas, labiekārtojot vidi, veidojot viedos ciemus, pieder sociālajai sadaļai. Vismazāk līdzdarbojamies politikā. Interesanti, ka atbilde uz nākamo jautājumu par uzticēšanos konstatēja cēloni , kāpēc politiskā sfēra mums nešķiet saistoša. Izrādījās, ka vairāk uzticamies ģimenei, draugiem, arī kolēģiem, ārstiem, bet neuzticamies politiķiem. – Uzticēšanās ir pamatu pamats līdzdalībā, - uzsvēra moderatos.
Pičošana
Šī sadaļa lielākajai daļai sākumā šķita noslēpumaina, jo tādu jēdzienu nebijām dzirdējuši. Izrādījās, ka tās ir universālas prasmes pārliecināt par savu ideju, piesaistīt līdzbiedrus, ieinteresēt investorus un, galvenais, izdarīt to pārliecinoši un saturīgi 3 minūtēs. (Lieto arī jēdzienu “lifta saruna”, jo jāpaspēj prezentēt savu ideju tai niecīgajā laikā, kamēr ar ceļabiedru brauc liftā līdz daudzstāvenes augšējam stāvam).
Jā, tā tiešām ir īpaši attīstāma prasme, lai dažās minūtēs atklātu problēmu, iespējamo risinājumu, konkurentus un partnerus, resursus, prasījumu un komandas raksturojumu. Ja tā ir prezentācija uz ekrāna, tad uzmanību piesaistām ar īsiem tekstiem, trāpīgiem attēliem. Apgalvojums: 1 attēls var aizstāt 10000 vārdu
Svarīgi prast izmest āķi, tas ir ,ar kādu zīmīgu faktu, detaļu,pievērst uzmanību.
Interesantākais sākās tad, kad, pēc nejaušības principa sadalījāmies grupās, izdomājām ideju, kuru piespēlējām prezentēšanai citai grupai. Pusstundas laikā bija jāsagatavo iegūtās idejas prezentācija. Galvas kūpēja, bet rezultāts bija. Nosaukšu idejas: 1. septembra burziņš, Līgo kedas, Tomātu gājiens, Nestandarta vasara jaunatnei – trīs ziemas dienas vasarā.
Sapratām: 3 minūtēs ir iespējams ideju prezentēt;
- vienai un tai pašai idejai katrā grupā var būt pilnīgi atšķirīgs risinājums;
- ja ir kopīgs uzdevums, var veiksmīgi sadarboties dažādu paaudžu cilvēki;
- prezentācijas formas var būt dažādas.
Vai mūsu gaidas piepildījās?
Jā. Uzzinājām jaunus jēdzienus un darba paņēmienus. Nebija nogurdinoši, jo visu darījām ar prieku, moderators spēja ieinteresēt, bija zinošs un interesants savējais ar labu humora izjūtu, Jauno informāciju pārbaudījām praksē, paraudzījāmies uz daudzām ierastām darbībām no cita skatu punkta, pārliecinājāmies, ka mūsu jaunieši ir radoši un ideju pilni, Iedvesmojāmies līdzdalībai.
Par Vili Brūveri: kurzemnieks, biedrības NExT valdes priekšsēdētājs, veidojis NVO izaugsmes inkubatoru, jauniešu biedrību, vada projektus, ir diskusiju vadītājs un moderators, veido raidierakstus. Cilvēks, kas spēj aizraut, iedvesmot. Dara pats un rosina darboties citus.
Aktivitāte notiek Biedrība KIRA īstenotā un Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu programmas Aktīvo iedzīvotāju fonds finansētā projekta AIF/2022/KAPAC2/88: "SPĒKA RIKA KIRAi" ietvaros.